Otthon Melege Magazin

Otthon Melege - hőszigetelés, nyilászáró csere, megújuló energia

Néma gyilkos a fűtési szezonban

 

6728577859_50ac27657c_z.jpgA fűtési szezonban szinte nem telik el hét szén-monoxid mérgezés nélkül. Szerencsés esetben „csak” enyhe rosszullét a következménye a visszaáramló füstgáznak, de sajnos sokszor már nem lehet segíteni. Pedig egy kis odafigyeléssel megelőzhető a baj!

Pontos statisztikákat nehéz fellelni, de becslések szerint évente 10–30 ember veszti életét szén-monoxid-mérgezés következtében. Kisebb-nagyobb mérgezést pedig nagyon sokan megéltek már a fűtési szezonban. Sokan közülük talán tudatában sem voltak annak, hogy mérgezést szenvedtek el.

A szén-monoxid

Szén-monoxid (CO) fűtőanyagok vagy üzemanyagok égése során keletkezik. Mérgezés leggyakrabban a nem megfelelően szellőző kályhák, kazánok használatakor vagy nagy mennyiségben felszaporodó kipufogógázban fordul elő. Gyakori, hogy eldugult vagy rosszul vezető kémények, rossz tömítésű kazáncsövek okozzák a problémát.

A szén-monoxid színtelen, szagtalan, ízetlen gáz, így nagyon nehéz azonnal felismerni.  A legnagyobb probléma az, hogy szén-monoxid-érzékelő nélkül gyakorlatilag észrevehetetlen, általában csak a rosszullét vagy hányinger figyelmeztet a jelenlétére.

Szén-monoxid mérgezés tünetei

Az enyhe CO mérgezés tünetei a fejfájás,kábultság, szédülés, zavartság, egyensúly-vesztés, émelygés, hányinger, hastáji fájdalom. Illetve nagyon jellemzőek az influenzaszerű tünetek. Hasonló tüneteket más, kevésbé veszélyes betegség is okozhat, ezért a mérgezést szenvedő hajlamos elbagatellizálni a problémát.

Ahogy halmozódik a szén-monoxid a szervezetedben, úgy erősödnek a tünetek.A mérgezés későbbi fázisaiban izomgörcsök, hányás, bénulás, majd a legsúlyosabb esetekben eszméletvesztés és fulladás lép fel, végül beáll a halál.

Az enyhe, vagy észrevétlen szén-monoxid mérgezésnek később is jelenhetnek meg tünetei, hatásai. Ilyen hatás lehet a zavarodottság, emlékezetkihagyás, koordinációs zavarok. Tapasztalatok szerint a mérgezést elszenvedők zöme maradandó károsodás nélkül felépül, de a mérgezettek 10-15%-nál maradó szív-, agy- és idegrendszeri károsodás léphet fel. Különösen érzékenyek a szén-monoxid mérgezésre a várandós anyák és magzataik, csecsemők, kisgyermekek, idős-, vagy beteg emberek, de a kisállatok is.

A szén-monoxid mérgezés figyelmeztető jelei

Veszélyes szén-monoxid képződésre, illetve enyhe szén-monoxid mérgezésre utaló jelek lehetnek:

  • Ha a gázláng a tűzhelyen, fűzőlapon, kazánban helyenként sárgás színű.
  • Kémény bekötések helyén, vagy a kémény vonalában a falon kormozódás tapasztalható.
  • Influenza jellegű tünetek láz nélkül.
  • A házban lakó kisállatok (kutya, macska, tengerimalac, stb.) váratlan megbetegedése vagy halála.
  • Ha a család több tagjának is egyszerre alakulnak ki hasonló tünetei.
  • Ha a tünetek (fejfájás, szédülés) gyorsan elmúlnak, ha elhagyjuk a lakást, de rövid időn belül újra jelentkeznek, miután hazaérünk.

Hogyan kerülhetjük el a veszélyt

1. A beépített készülék konstrukciója megfelelő legyen, tehát csak olyan tüzelő berendezéseket használj, melyek a vonatkozó szabványoknak megfelelnek, hibátlan és biztonságos működésre alkalmasak. Ide tartozik a füstgázelvezető kémények szakszerű kialakítása és megfelelő műszaki állapota is.

2. A készüléket megfelelő szakképesítéssel és szakvizsgával rendelkező szakember szerelje fel és a gyártó és a vonatkozó szabványok előírásainak megfelelően helyezze üzembe. A megfelelő működéshez például a gázkazánokat mérőműszer segítségével kell gondosan beállítani.

3. A tüzelő berendezéseket az előírások szerint rendszeresen karban kell tartatni. Ez elsősorban a kazánokra, valamint a kéményekre vonatkozik. Mind a kazánokat, mind a kéményeket évente ellenőriztesd, szükség esetén tisztíttasd, valamint a kazánokat, vízmelegítőket újra állíttasd be. A karbantartási feladatokat is kizárólag arra képzett szakember végezheti.

4. A készülékek üzemeltetése, használata során kövessük a gyártó előírásait, elsősorban ügyelve arra, hogy a készülékekben az égéshez szükséges levegő kellő mennyiségben rendelkezésre álljon, nem szabad például a szellőző nyílásokat letakarni, betömni. Ha a kazán az égéshez szükséges levegőt a lakótérből kapja, a tömör légzárású nyílászárók, a konyhai elszívó, de akár a WC szellőztető ventillátora is előidézheti a szén-monoxid lakótérbe jutását.

A három legfontosabb lépés a CO mérgezés elkerülése érdekében:

1. Telepítsünk megbízható, a szabványoknak megfelelő CO riasztót!
2. Végeztessünk rendszeres karbantartást a gázkészülékeken és egyéb tüzelő berendezéseken!
3. Ismerjük meg és ismerjük fel a jeleket és a mérgezés tüneteit!

A szén-monoxid vészjelző csak akkor nyújt biztonságot, ha megfelelően került elhelyezésre. A CO vészjelző helyes elhelyezéshez vegye figyelembe, hogy: a szén-monoxid vészjelző riasztásának hangját éjjel a hálószobában is olyan hangerővel lehessen hallani, hogy arra felébredjen; elképzelhető, hogy a lakásába több vészjelző elhelyezése is indokolt.  A szén monoxid vészjelzőt olyan módon rögzítsük, hogy ne legyen könnyen eltávolítható, ne dőljön fel.

Mivel a szén-monoxid  a levegőnél valamivel könnyebb gáz,  fontos tudni, hogy a lakás magasabb részein gyűlik fel először. A szerkezetet legalább másfél méter magasra kell helyezni, de egyes tanácsok szerint a falon elhelyezett készüléknek az ajtók és ablakok felső élének közelében, de a plafontól legalább 15 centiméterre van jó helye. A hatékony védelem érdekében fontos, hogy minden olyan helyiségbe kerüljön érzékelő, ahol lánggal égő berendezés van. A pontos hely meghatározásához a legjobb, ha szakember segítségét kérjük, de általános tanácsokat a készülék mellé kapott tájékoztatóban is találni.

IGÉNYELJEN KAMATMENTES HITELT FŰTÉSKORSZERŰSÍTÉSRE!

A bejegyzés trackback címe:

https://otthon-melege.blog.hu/api/trackback/id/tr8613704552

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Otthon Melege Magazin

Magazin és tanácsadás, kamatmentes hitel ingatlan korszerűsítésre

Facebook oldaldoboz

Friss topikok

süti beállítások módosítása